Zmiany w podatkach w 2021 roku

Zmiany w podatkach w 2021 roku

Kasy on-line w 2021 roku

Od 2021 r. obowiązek stosowania kas on-line kolejne obejmie kolejne branże. Oznacza to, konieczność wymiany dotychczas używanych kas z rejestracją papierową transakcji na kasy nowego typu.

Podatnicy będą zobowiązani do stosowania kas on-line:

1) od 1 stycznia 2021 r. – obowiązek stosowania kas online będzie dotyczył:

   –  świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

–    sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

2) od 1 lipca 2021 r. – obowiązek stosowania kas online będzie dotyczył następujących usług:

 –    fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych,

–     budowlanych,

–     w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

–     prawniczych,

 –    związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Powyższa informacja została zawarta przez Ministerstwo Finansów w komunikacie z 2 grudnia 2020 r. zamieszczonym na swojej stronie internetowej. Wymiana kas i zakup kas nowego typu uprawnia do ulgi na zakup kas rejestrujących on-line.

Od 2021 r. polskie regulacje wymagają informowania ZUS o zawartych umowach o dzieło

Nowy (dodatkowy) obowiązek informacyjny zacznie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2021 r. Płatnicy będą mieli obowiązek poinformowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zawartych umowach o dzieło. Nowa regulacja wynika ze zmiany od dnia 01.01.2021 r.. art. 36 ust. 17 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266 ze zm.), dalej: ustawy systemowej.

W terminie 7 dni płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło poinformuje ZUS o zawarciu każdej nowej umowy o dzieło, jeżeli umowa taka zawarta zostanie z osobą, z którą nie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, od dnia zawarcia tej umowy (art. 36 ust. 17 ustawy systemowej – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2021 r.).

Informacje dotyczące zawartych umów o dzieło będą ewidencjonowane na koncie płatnika składek.

W drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego,  określi wzór informacji o zawartych umowach o dzieło.

Zasady ujmowania faktur i paragonów w nowym JPK_VAT

Od rozliczenia za październik (IV kwartał) 2020 r., podatnicy podatku VAT mają obowiązek sporządzania i przesyłania nowego JPK_VAT, składającego się z części ewidencyjnej i deklaracyjnej. Ten nowy obowiązek dotyczy to podatników, którzy wcześniej składali deklaracje VAT-7 lub VAT-7K. Zakres danych zawartych w JPK_VAT oraz sposób jego wypełniania wskazano w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.

Sprzedaż na rzecz podatników

Jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży na rzecz podatników i dokumentuje ją wyłącznie fakturami, to w nowym JPK_VAT ujmuje odrębnie wszystkie faktury. Natomiast, jeżeli podatnik przyjmuje zasadę, że sprzedaż taką ewidencjonuje także w kasie rejestrującej (pomimo braku takiego obowiązku), to musi pamiętać, że fakturę może wystawić wyłącznie wówczas, gdy paragon dokumentujący tę sprzedaż zawiera NIP nabywcy (patrz: art. 106b ust. 5 ustawy o VAT). Faktury do sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie rejestrującej należy wówczas ujmować w ewidencji JPK_VAT za okres, w którym zostały wystawione (z oznaczeniem „FP”). Faktury te nie będą zwiększały wartości sprzedaży oraz podatku należnego w okresie, w którym zostały wystawione (ponieważ sprzedaż została zaewidencjonowana przy użyciu kasy rejestrującej i ujęta w JPK_VAT na podstawie raportu fiskalnego dobowego lub miesięcznego, w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy; z oznaczeniem „RO”).

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych,  ewidencjonowana jest w kasie rejestrującej o ile nie wystawiono faktury. Sprzedaż na rzecz tych osób ujmuje się w JPK_VAT na podstawie zbiorczych zestawień dobowych lub zbiorczych zestawień miesięcznych z kasy rejestrującej, z oznaczeniem „RO” (w przypadku użytkowania kilku kas można jednym zapisem wprowadzać sprzedaż z kilku kas). Z kolei faktury wystawione do paragonów należy wykazać w JPK_VAT (z oznaczeniem „FP”) za okres, w którym zostały wystawione. Faktury te jak w poprzednio obowiązujących rozwiązaniach, nie mogą zwiększać wartości sprzedaży i podatku należnego w okresie, w którym zostały wystawione.

W przypadku gdy sprzedawca na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej korzysta ze zwolnień z ewidencjonowania obrotu w kasie rejestrującej (przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących; Dz. U. poz. 2519)  wtedy tę sprzedaż, podatnik ujmuje w JPK_VAT zbiorczo, z oznaczeniem „WEW”. Jeśli do tej sprzedaży zostanie później wystawiona faktura na żądanie nabywcy, to takiej faktury – zgodnie z  wyjaśnieniami MF – nie należy ujmować w nowym JPK_VAT. Natomiast gdyby podatnik, który korzysta ze zwolnienia z ewidencjonowania obrotu w kasie, mimo tego wystawił faktury do swojej sprzedaży, na rzecz osób fizycznych wtedy w nowym JPK_VAT powinien wykazywać te faktury jak każdą inną sprzedaż dla firm.

Z kolei w przypadku sprzedaży, na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, zwolnionej z VAT, która nie jest ewidencjonowana w kasie rejestrującej, w nowym JPK_VAT można taką sprzedaż ująć zapisem zbiorczym ( „WEW”) – niezależnie od tego, czy dla danej transakcji wystawiono fakturę. Natomiast, jeżeli sprzedaż taka jest ewidencjonowana w kasie, to wystarczające będzie zapisanie w JPK_VAT zapisem zbiorczym („RO”). Jeżeli jednak transakcja zostanie także udokumentowana fakturą (wystawioną do paragonu), to taką fakturę należy dodatkowo wykazać w okresie, w którym została wystawiona (z oznaczeniem „FP”).

Zmiany w CIT oraz w PIT w 2021 r.

Spółka komandytowa i spółka jawna jako podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych.  Do końca 2020 roku spółka komandytowa oraz spółka jawna nie były podatnikami podatku dochodowego, podatnikami byli ich wspólnicy. Od 2021 roku nastąpi tu zmiana – w odniesieniu do spółek komandytowych oraz niektórych spółek jawnych.

Spółka komandytowa.  Z dniem 1 stycznia 2021 r., spółki komandytowe (mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski) uzyskają status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Przy czym, spółki te będą mogły wybrać, że nowe zasady opodatkowania będą stosować od 1 maja 2021 r. Wówczas z datą 01 maja 2021 r. uzyskają status podatnika CIT. 

Spółka jawna. Podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), od przyszłego roku zostaną też  spółki jawne (mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski), ale tylko te, w których wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne. Drugim warunkiem jest brak złożenia:

a) przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji, według ustalonego wzoru, o podatnikach posiadających prawa do udziału w zysku tej spółki, lub

b) aktualizacji ww. informacji w terminie 14 dni, licząc od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników.

Pierwszą informację, o podatnikach posiadających prawa do udziału w zysku spółki, spółka jawna powinna złożyć w terminie do 31 stycznia 2021 r. według stanu na dzień:

   –  1 stycznia 2021 r. – w przypadku spółki jawnej, która rozpoczęła działalność przed 1 stycznia 2021 r.,

     – rozpoczęcia działalności – w przypadku spółki jawnej, która rozpoczęła działalność w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 stycznia 2021 r.

Jeżeli przed przekazaniem tej informacji nastąpi zmiana w składzie podatników, pierwszą aktualizację informacji składa się w terminie do dnia 31 stycznia 2021 r. (chyba że termin do jej złożenia przypada później).

W przypadku niezłożenia ww. informacji spółka jawna uzyska status podatnika CIT odpowiednio z dniem 1 stycznia 2021 r., z dniem rozpoczęcia działalności albo z dniem, w którym nastąpiła zmiana w składzie podatników.

W przypadku wejścia w CIT przez spółkę jawną, pierwszy rok podatkowy tej spółki trwa od dnia, w którym spółka uzyskała ten status, do końca przyjętego przez nią roku obrotowego.